Wiadomości
Miłość, cisza, słuchanie, słowo. Benedykcja opacka o. Rafela Barruè i Broch
11 lipca 2024

W czwartek 11 lipca, w święto naszego Ojca, św. Benedykta, w klasztorze Santa Maria di Poblet odbyła się benedykcja opacka o.  Rafaela Barruè i Brocha. Samego obrzędu benedykcji dokonał Opat Generalny Zakonu Cysterskiego o. Mauro-Giuseppe Lepori.
W uroczystości uczestniczyli: nowy biskup Girony i były opat klasztoru, bp Octavi Vilà; Arcybiskup Tarragony Joan Planellas; Arcybiskup Urgell Joan-Enric Vives, Arcybiskup Barcelony kardynał Joan Josep Omella oraz liczni biskupi diecezji znajdujących się w Katalonii. W uroczystości uczestniczyli także opaci, przełożeni różnych zgromadzeń, księża, przełożone i siostry zakonne, a także liczni członkowie rodziny ojca opata Rafaela, wierni i przyjaciele klasztoru, którzy chcieli być obecni w tym szczególnym dniu. W uroczystości wzięło udział także wielu mnichów i mniszek ze wspólnot cysterskich z Katalonii: Vallbona, Valldonzella i Solius a także z Francji: Boulaur i Lérins.
Do najważniejszych momentów celebracji, typowych dla obrzędu benedykcji opackiej, należało odśpiewanie Litanii do wszystkich świętych z o. Rafaelem leżącym na ziemi oraz wręczenie Reguły św. Benedykta, pierścienia, mitry i pastorału. Następnie jeden z najbardziej emocjonujących momentów uroczystości miał miejsce, gdy nowy opat, tuż po obrzędzie benedykcji, otrzymał znak pokoju od opata generalnego Zakonu, innych obecnych opatów, mnichów z naszej wspólnoty i matek przeoryszek.
Nowy opat Poblet urodził się 31 sierpnia 1966 roku w walenckim mieście Vilareal w Castellón. Ukończył studia sztuk pięknych na Politechnice w Walencji, w 2000 roku wstąpił do klasztoru w Poblet, gdzie złożył profesję 11 lipca 2005 roku. Następnie został wysłany przez opata Josepa Alegre do Rzymu w celu kontynuowania studiów, gdzie uzyskał doktorat z teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w 2009 r. Po ukończeniu trzyletnich studiów w Rzymie wrócił do Poblet i w 2010 r. przyjął święcenia kapłańskie. Zaraz potem objął stanowisko mistrza nowicjatu, który sprawował z wielką pieczołowitością, formując młodych mnichów, szczególnie w miłości do Lectio Divina, gorliwości w modlitwie i pracy; a także w trosce do przybywających do klasztoru gości.